Zrušení roamingu? Práce s horkou jehlou

zpět na výpis aktualit

Přidáno: 04.04.2014

Politici mívají před volbami tendenci narychlo předkládat voličům výsledky své parlamentní práce. Nejinak je tomu i tentokrát.

Dnes a v následujících dnech média jen opakují informaci o tom, že Evropský parlament zrušil roaming. To, že například přijal celé komplexní nařízení o jednotném trhu elektronických komunikacích, kterým zavedl například jednotnou autorizaci pro podnikatele v elektronických komunikacích a ti již nyní nebudou muset v každém členském státě vyřizovat povolení k podnikání v tomto oboru, či, že se sjednotí vypovídání závazků mezi operátory a spotřebiteli, se již nehovoří. A má to přirozeně i svou logiku. Ostatně roaming je před obdobím letních dovolených takový magnet, který si dokonce ukvapeně přisvojil do svého programu i kandidát do příštího europarlamentu Telička. Co naplat, že roaming se zruší až v polovině prosince příštího roku. Řada z mých kolegů europoslanců vábení tohoto magnetu neodolala a narychlo svým voličům upekla tuto předvolební vábničku.

A cože to vlastně europoslanci schválili? Ano, opravdu k 15. prosinci příštího roku zrušili roamingové ceny za volání v zemích EU, avšak je třeba k tomu dodat ono pověstné „ale“. Europarlament umožnil operátorům uplatňovat doložku o přiměřeném využívání roamingu. Což v praxi znamená, že operátoři svým zákazníkům stanoví na základě jimi odebíraných balíčků služeb, kolik přesně mohou v roamingu odebrat minut, SMS či dat za stejnou cenu, jaká je účtována při provozu v domácí síti. Co bude nad tento limit, budou moci operátoři zpoplatnit roamingovými cenami.

A ještě něco se povedlo mým kolegům europoslancům. Nařízení také upravuje technologickou neutralitu sítě. Tedy to, že operátoři nebudou zákazníky v rámci jejich objemových balíčků dat omezovat či jinak blokovat funkčnost jejich internetových aplikací. Za normálních okolností by operátor neměl jakkoliv své zákazníky omezovat, vyjma podezření, kdy prokazatelně dochází k protiprávnímu jednání. Operátoři však v některých případech omezují rychlost internetu u některých aplikací jako je streamované video, P2P sítě či telefonování přes internet (např. Skype). A dnes schváleným nařízením dostali operátoři oprávnění právě k této obskurní činnosti. Operátoři budou moci za účelem  předcházení nebo zmírnění účinků dočasného nebo výjimečného přetížení sítě řídit provoz v síti. Stačí, když budou při svém řízení měřit všem aplikacím stejným metrem. Tedy zablokují např. veškeré telefonování přes internet. Nařízení sice počítá, že tato opatření mohou být uplatňována jen po nezbytné nutnou dobu, ale s ohledem na skutečnost, že tato opatření mohou být uplatňována preventivně, postačí operátorům prokázání, že daná blokovaná služba představuje pro síť neúměrnou zátěž.

Schválené nařízení považuji za ušité horkou jehlou. Ač se podle mediální vlny může zdát, že vše, co se kolem zrušení roamingu se děje, je jen pro ochranu nebohých spotřebitelů před zlými operátory. V tomto případě mám vážnou obavu, že vše se děje s tichým souhlasem operátorů. Ti již dávno pochopili, že zdrojem jejich příjmů nejsou a nebudou hlasové služby či roaming, ale datové služby, internet a pravomoc řídit, které aplikace do něj vpustit a které nikoliv. Než se však voliči vzpamatují z mediálního roamingového poblouznění, bude dávno po eurovolbách. Tímto se omlouvám svým voličům, kteří touží po onom mediálně proklamovaném zrušení roamingu, ale pro toto nařízení, které dle mého názoru spotřebitele více poškodí, než jim prospěje, jsem nepodpořil.

Článek vyšel dnes 4. dubna 2014 v Lidových novinách