Svůj domov našli tady

zpět na výpis aktualit

Přidáno: 28.03.2014

Občas se do Čecha nebo do Češky zamiluje někdo, kdo se narodil v jiné části světa. Funguje to? Manželka europoslance Kožušníka Lucia v časopise Katka líčí svůj životní příběh. 

Luciin příběh začal jako v romantickém filmu. „Před mnoha lety jsem při své práci letušky potkala na trase z Palmy do Prahy modrookého vysokého kluka z Česka. Byla to láska na první pohled,“ vypráví příjemná žena. „Moc se mi líbil. Byl tak jiný než většina Španělů, a ty jeho světlé oči! Edvard na mě působil exoticky. A vypadalo to, že jsem sympatická i já jemu. Pracoval jako průvodce cestovní kanceláře. Tehdy ještě nemluvil španělsky, tak jsme se spolu bavili německy.

Na cestování jsou zvyklí

Vzali se. Postupně bydleli v několika zemích. Shodli se na tom, že jim vyhovuje život v metropoli. A také na tom, že "Praha je jedno z nejkrášnějších měst svět," jak tvrdí rodilá Španělka. Než se v ní však usadili natrvalo, porodila Lucia v Madridu syna. Dnes je mu jedenáct let. Česky mluví stejně dobře jako španělsky. Jeho rodiče si myslí, že zvládnout světové jazyky se hodí. Sama Lucia se také narodila v Madridu, ale dětství prožila v Latinské Americe. „Jsme taková kosmopolitní rodina. Moji rodiče též celý život cestovali za prací,“ říká bývalá letuška. Její odchod do ciziny proto přijali bez problémů.

Češi jsou v pohodě

Člověk pochopí prostředí, ve kterém žije, až když zvládne jazyk,“ tvrdí Lucia. „Hned jak jsem se přestěhovala do Prahy, začala jsem se učit česky. Rozumím všemu, čtu bez problémů. Při mluvení mě ještě sem tam opravují naše děti.“ Devítiletá dcera se narodila v Praze a říká o sobě, že je jediná Pražanda z rodiny. Manžel Edvard, který v současné době vykonává funkci europoslance, totiž pochází z Olomouce na Hané. Čím Luciu zaujal? „Vaši muži jsou klidnější a oproti Španělům méně vznětliví. Jak se u vás říká, jsou pohodovější,“ hodnotí Lucia. Přestože je Edvard kvůli své práci politika, kterou vykonává s nadšením, dost zaneprázdněný, na společné koníčky si Kožušníkovi čas najdou. Rádi spolu vaří, i když se jejich krajové kuchyně liší. A jak se Lucii v Čechách líbí? "Moc. Žije se zde dobře." 

Článek vyšel v březnovém čísle časopisu Katka

Autor: Libuše Večeřová