Nejvýše postavená Češka v EU se zajímá o obchodní etiku

zpět na výpis aktualit

Přidáno: 28.01.2014

Hostem diskuzního pořadu, který moderuje europoslanec Edvard Kožušník, byla Marie Bohatá, bývalá ředitelka Českého statistického úřadu a současná zastupující generální ředitelka Evropského statistického úřadu v Lucemburku.

Bohatá se dlouhodobě zabývá etikou v podnikání. V rozhovoru bývalá předsedkyně výkonné rady Transparency International v České republice vysvětluje, co ji k zájmu o etiku vede a jaká je úzká spojitost mezi etikou a ekonomikou.

Rozdíl mezi fungováním v národním a evropském úřadu je podle Marie Bohaté obrovský. Bohatá si velmi cení manažerské zkušenosti v Českém statistickém úřadě, kde měla na starosti i velký projekt sčítání lidu v roce 2001. „ Náplň práce v Eurostatu je úplně jiná,“ vysvětluje v rozhovoru: „Eurostat nesbírá údaje, ty získává od národních úřadů. Naše hlavní činnost spočívá v harmonizaci, která umožní, aby údaje z jednotlivých zemí byly srovnatelné.“

Bohatá část času tráví v Lucemburku, kde je sídlo Evropského statistického úřadu (Eurostatu), ale též v Bruselu, kde musí komunikovat s Evropskou komisí, Radou i Evropským parlamentem. „Jsem stále s kufrem,“ říká s úsměvem zastupující předsedkyně Eurostatu. „Cítím se dobře jak v Praze tak v Lucemburku, který má pro mě zvláštní kouzlo,“ vysvětluje svůj vztah k novému domovu Bohatá a dodává: „Moc se mi v Lucemburku zamlouvají ukáznění a ohleduplní řidiči.

Přestože Bohatá působí nyní v evropských institucích již 9 let, nedokázala si dřív představit, že by odešla za prací do zahraničí. Dnes je však velmi ráda, že tohle rozhodnutí udělala. 

 
Celý rozhovor s Marií Bohatou na Youtube můžete shlédnout ZDE.