Nejméně 13 mrtvých ve Venezuele

zpět na výpis aktualit

Přidáno: 28.02.2014

Násilí autoritativního režimu ve Venezuele je třeba okamžitě skončit a zadržení demonstranti musejí být bez prodlení propuštění. Europoslanci ve Štrasburku schválili rezoluci věnovanou vyhrocující se situaci ve Venezuele.

Venezuelské „Lidové milice”
Nicolas Maduro musí přestat s represemi a šikanou opozice. Naopak je nezbytné, aby venezuelská vláda zahájila dialog s opozicí a začala řešit akutní problémy země jako je svoboda projevu, vysoká inflace a nárůst organizovaného zločinu. Maduro by také měl odzbrojit a rozpustit provládní “Lidové milice,” uvedl Edvard Kožušník (ODS), který se na jednání o rezoluci podílel.

Právo na svobodu projevu
„V ulicích Caracasu by nikdo neměl být zatýkán jen pro uplatňování svého práva na svobodu projevu a svobodu sdružování," varoval komisař Algirdas Šemeta, který hovořil jménem Catherine Ashton, vysoké představitelky pro zahraniční politiku EU.

Protivládní demonstrace ve Venezuele začaly na Den mládeže 12. února, kdy studenti vyšli do ulic protestovat proti kritické ekonomické situaci a proti vzrůstající kriminalitě. Násilné střety policie s demonstranty si vyžádaly již více než třináct lidských životů, 70 zraněných; stovky demonstrantů byly zadrženy policí.

Usnesení bylo přijato drtivou většinou 463 poslanců Evropského parlamentu 45 poslanců bylo proti a 37 se hlasování zdrželo.

Marvina Jiménez

(Foto: Twitter @Marco_agc)