Kožušník vyzývá k vyšetření smrti Oswalda Payá

zpět na výpis aktualit

Přidáno: 03.02.2014

Europoslanec Edvard Kožušník dnes podepsal v Evropském parlamentu písemnou deklaraci požadující vyšetřování autonehody, při níž zahynul kubánský disident Oswaldo Payá.

Oswaldo Payá byl uznávaným bojovníkem za lidská práva, který v roce 2002 získal Sacharovovu cenu Evropského parlamentu za svobodu myšlení. Byl také pětkrát nominován na Nobelovu cenu míru.

Payá společně s dalším kubánským disidentem Harodlem Ceperem tragicky zahynul v červenci 2012 při autonehodě nedaleko města Bayamo na Kubě. Podle oficiální zprávy kubánských orgánů šlo o nešťastnou náhodu, s tím však zásadně nesouhlasí rodina Oswalda Payá a svědkové. Rodina Oswalda Payá neobdržela oficiální pitevní zprávu, nebyla jí umožněna účast na soudním procesu a čelí útokům ze strany úředníků kubánské vlády.

Oswalda jsem měl příležitost osobně poznat při své návštěvě Kuby v roce 2011 a považuji ho za klíčovou postavu kubánské opozice,“ říká český europoslanec Kožušník a dodává: „Vítám iniciativu Evropského parlamentu a jsem rád, že se svým podpisem mohu připojit k písemné výzvě skupiny europoslanců požadující zahájení mezinárodního vyšetřování okolností smrti Oswalda Payá.“

Edvard Kožušník je v Evropském parlamentu členem Delegace pro vztahy se zeměmi Střední Ameriky a Delegace v Parlamentním shromáždění EU-Latinská Amerika, ve kterých se dlouhodobě snaží zprostředkovávat spolupráci mezi zeměmi Latinské Ameriky a Českou republikou a věnuje se problematice lidských práv na Kubě.

Oswaldo Payá, Foto © European Parliament 2002

Související:

Oswaldo Payá - zemřela naděje změn na Kubě

Vyjádření europoslance Edvarda Kožušníka k nařčení kubánské propagandy ze spolupráce se CIA

Kožušník přijel osobně podpořit kubánskou opozici

Kožušník s Walesou pro svobodnou Kubu

Evropský parlament ocenil proticastrovského bojovníka