Kožušník se sešel se zástupcem ekvádorské opozice

zpět na výpis aktualit

Přidáno: 19.12.2013

Český poslanec Evropského parlamentu Edvard Kožušník se tento týden sešel s Jose Luisem Guerrerem Martínezem, politickým azylantem z Ekvárodoru, který je ve své zemi nařčen ze sabotáže a terorismu. 

Podle Guerrera současný ekvádorský prezident Rafael Correa pokračuje v proměně politického a hospodářského systému Ekvádoru směrem k autoritářskému levicovému režimu, opakovaně usiluje o potlačení činností médií a hlasů opozice. Guerrero byl společně se svým bratrem Pablem v Ekvádoru za údajnou teroristickou činnost obviněn ze sabotáže a terorismu, za což mu hrozí až 12 let vězení. „Velice si cením české justice, která mne přes opakované žádosti ekvádorské vlády nevydala do Ekvádoru, a poskytla mě a mému bratrovi azyl,“ řekl během rozhovoru s poslancem.

Kožušník si se zájmem vyslechl Guerrerův životní příběh a seznámil se s porušováním lidských práv v této latinsko-americké zemi. „Jsem velmi překvapen politickou situací v Ekvádoru, obzvláště v době, kdy Evropská Unie projednává obchodní dohodu mezi Ekvádorem a Evropskou unií,“ sdělil Kožušník, který je koordinátorem pro vztahy se zeměmi Latinské Ameriky skupiny Evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu.

Kožušník se dlouhodobě snaží zprostředkovávat spolupráci mezi zeměmi Latinské Ameriky a Českou republikou a věnuje se problematice lidských práv na Kubě.

Jose Luiz Guerrero Martínez a Edvard Kožušník

Další fotografie ze setkání k dispozici ZDE.

Související: 

Nehlasujte pro zrušení amerického embarga vůči Kubě vyzývá vládu Kožušník

Kubánský disident Guillermo Fariňas převzal Sacharovovu cenu

Střední Amerika se přidruží k EU

Oswaldo Payá - zemřela naděje změn na Kubě

Edvard Kožušník: Otevření trhů s Peru prospěje EU i České republice

Zastrašování opozice – jen zoufalá snaha udržet se u moci