Karel Kovanda: Nejvíce si cením svého působení v Radě bezpečnosti

zpět na výpis aktualit

Přidáno: 16.12.2013

Bývalý velvyslanec České republiky u OSN a při Severoatlantické alianci byl hostem pořadu, jehož autorem a moderátorem je europoslanec Edvard Kožušník.

Karel Kovanda se narodil v Anglii, kde se seznámili jeho rodiče za druhé světové války. Dětství strávil v Říčanech u Prahy, a přestože velkou část života strávil v zahraničí, jsou mu Čechy vlastí nejzákladnější. Od roku 1970 žil 20 roků v emigraci v USA, kde se živil jako novinář a učitel.

Po roce 1989 se vrátil do České republiky, kde stál u zrodu nového ministerstva zahraničí. Zasedal v nejvýznamnějších diplomatických strukturách při OSN, NATO či Evropské komisi. Nejvíce si Kovanda cení svého působení v Radě bezpečnosti, kde zasedal společně se Sergejem Lavrovem a Madeleine Albrightovou.

Podle Kovandy neexistuje společná evropská zahraniční politika: „Existuje pouze v bodech, kde se 28 státu ztotožní s nějakým dokumentem.“ A dodává. „Budou důležité otázky, kde nebude žádné jednotné evropské stanovisko.“

Karel Kovanda je jedním z diplomatů, kteří žijí v Bruselu nejdéle. V rozhovoru s úsměvem vypráví, jak v Bruselu chodí na houby k sousedům do zahrad. V Bruselu, kde žije již přes 16 roků, plánuje bývalý diplomat zůstat do doby, než jeho dospívající dcery dostudují.

 

Rozhovor s Karlem Kovandou na Youtube můžete shlédnout ZDE.

Pořad Edvarda Kožušníka se natáčí od května roku 2012. Hlavním cílem pořadu je přiblížit Evropu a úředníky spojené s institucemi Evropské unie českému publiku. Archív dílů je k dispozici ZDE.